artbeton.pl

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co można odliczyć i ile maksymalnie można zyskać?

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co można odliczyć i ile maksymalnie można zyskać?

Rok 2025 to magiczny termin, który nieustannie pojawia się na horyzoncie planów termomodernizacyjnych. To właśnie wówczas, według zapisów prawnych, wielu właścicieli nieruchomości będzie mogło skorzystać z atrakcyjnej ulgi termomodernizacyjnej. Niemniej...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Rok 2025 to magiczny termin, który nieustannie pojawia się na horyzoncie planów termomodernizacyjnych. To właśnie wówczas, według zapisów prawnych, wielu właścicieli nieruchomości będzie mogło skorzystać z atrakcyjnej ulgi termomodernizacyjnej. Niemniej jednak, jak prawdziwi strategowie, dobrze jest zaopatrzyć się w konkretne informacje już teraz – by potem cieszyć się pełnymi korzyściami zarówno ekologicznymi, jak i finansowymi. Zasadnicze pytanie brzmi – co można odliczyć od podatku dzięki uldze termomodernizacyjnej, a ile to przekłada się na realne oszczędności w portfelu? To kluczowy trop, który poprowadzi nas przez labirynt przepisów, dając odpowiedzi, które pomogą przetrwać termomodernizacyjny rebus.

Ulga termomodernizacyjna 2025 – co można odliczyć?

Ulga termomodernizacyjna jest formą finansowego wsparcia zaprojektowaną dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych planujących prace termomodernizacyjne. Celem takich działań jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków, co wpływa na redukcję kosztów energii oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

Co właściwie oznacza termomodernizacja?

Pod pojęciem termomodernizacji kryje się szereg różnorodnych działań, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej budynku. Są to na przykład docieplenie ścian, dachu, wymiana stolarki okiennej na bardziej energooszczędną, czy modernizacja systemu ogrzewania.

Kto jest uprawniony do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej?

Prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej przysługuje właścicielom i współwłaścicielom domów jednorodzinnych. Nieważne czy posiadasz 100% udziałów czy jesteś jednym z wielu współwłaścicieli – ulga termomodernizacyjna może stać się realnym wsparciem w twoim budżecie domowym.

Ulga termomodernizacyjna 2025 – co można odliczyć?

Zakres wydatków kwalifikujących się do ulgi

Do ulgi termomodernizacyjnej kwalifikują się wydatki bezpośrednio związane z termomodernizacją budynku, takie jak:

  • Zakup i montaż materiałów izolacyjnych do ocieplenia ścian, dachu czy fundamentów.
  • Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na energooszczędne modele.
  • Instalacja nowoczesnych systemów ogrzewania, np. kotły kondensacyjne lub pompy ciepła.
  • Montaż systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii, tak jak kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne.
  • Koszty usług firm remontowych i budowlanych, które przeprowadzają prace związane z termomodernizacją.

Ulga termomodernizacyjna – ile można odliczyć?

Maksymalna kwota odliczenia

Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie do 53 000 zł na jedną nieruchomość, niezależnie od liczby współwłaścicieli. W przypadku małżeństw, każde z osób może odliczyć tę kwotę, o ile obie są współwłaścicielami i ponoszą koszty termomodernizacji.

Proces odliczenia ulgi termomodernizacyjnej

Dla prawidłowego dokonania odliczenia ulgi termomodernizacyjnej konieczne jest zachowanie wszystkich dokumentów potwierdzających poniesione wydatki. Odliczenie wprowadza się w rocznym zeznaniu podatkowym, załączając formularz PIT/O. Kwoty odliczeń wpisuje się w odpowiednich miejscach zeznania podatkowego (PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28).

Ulga termomodernizacyjna to forma finansowego wsparcia dla właścicieli domów jednorodzinnych planujących prace w celu poprawy efektywności energetycznej budynku. W ramach tej ulgi można odliczyć różne wydatki związane z takimi pracami, takie jak zakup i montaż materiałów izolacyjnych, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na energooszczędne modele czy instalacja nowoczesnych systemów ogrzewania. Maksymalna kwota, jaką można odliczyć na jedną nieruchomość, wynosi 53 000 zł.

Jeżeli planujesz termomodernizację i chcesz dowiedzieć się więcej o finansowaniu takich projektów, polecam przeczytać artykuł Poradnik zakupu mieszkania: od szukania idealnej lokalizacji po ocieplenie i ogrzewanie Twojego nowego domu.

Jeżeli zastanawiasz się nad montażem paneli fotowoltaicznych jako część termomodernizacji, zapraszam do lektury wpisu Jaką produkcję energii oferuje fotowoltaika? Analiza instalacji o mocy od 4 do 50 kW.

Z kolei jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o kosztach budowy domu, polecam artykuł Porównanie kosztów budowy domów o powierzchni od 35m² do 200m². Ile kosztuje dom 70m²?.

artbeton.pl

Czytaj również

© Copyright 2023-2024 artbeton.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.